Tabela przestawna excel – jak tworzyć?

2 min czytania

Często w ogłoszeniach o pracę możesz spotkać się z takimi wymaganiami jak umiejętność korzystania z tabeli przestawnej w arkuszu Excel. Czym ona tak właściwie jest? Jak prawidłowo należy z niej korzystać? Dowiedz się, jak możesz to zrobić, posługując się darmową, internetową wersją pakietu Office Online. Wystarczy jedynie, że posiadasz przeglądarkę oraz konto Microsoft.

Czym właściwie jest tabela przestawna w Excelu?

Tabela przestawna to przepotężne narzędzie analityczne. Pozwala na swobodne poruszanie się i przestawianie danych. Dzięki niej możesz dostrzec trendy, wzorce czy porównania, które ciężko byłoby Ci znaleźć, przeglądając dokument ręcznie. Jest nieoceniona przy tworzeniu zestawień czy raportów, dlatego też wielu pracodawców poszukuje pracowników, którzy umieją się nią sprawnie posługiwać.

Tabela przestawna może Ci się także przydać się w codziennym życiu np. do analizy budżetu domowego. Ponadto, jeśli wiesz jak wkleić tabelą z Excela do Worda, możesz swobodnie przenieść uzyskaną w ten sposób analizę z jednego arkusza do drugiego. 

Jak prawidłowo wstawić tabelę przestawną w Excelu?

Do stworzenia tabeli przestawnej potrzebne są dane w wierszach i kolumnach bez pustych pól oraz podświetlenie zakresu. Należy uprzednio zaznaczyć interesujący Cię zakres, po tym wstawić tabelę przestawną wybierając ją z menu „Wstawianie”. Następnie w Excelu ukaże Ci się okienko z zapytaniem o zakres, a także miejsce, gdzie ma zostać umieszczona.

Można ją ulokować w dostępnym już arkuszu (poza oczywiście zakresem danych), jak i w nowym. Dzięki wybraniu tego polecenia wstawiona zostanie pusta tabela przestawna, a także wyświetli się lista pól.

Jeżeli potrzebujesz stworzyć kilka tabel przestawnych, która zamierzasz docelowo zapisać w dokumencie tekstowym, warto, abyś wiedział jak numerować strony w Wordzie, co ułatwi Ci uporządkowanie arkusza.

Do czego może się przydać lista pół dostępna w tabeli przestawnej Excel?

Za pomocą opcji tabeli możesz wybrać dane, które będą wyświetlane. Zazwyczaj pola tekstowe dodawane są poziomo, daty pionowo, a wartości umieszczane są pomiędzy nimi. Można jednak zmodyfikować ten układ, łącząc ze sobą poszczególne pola.

Ponadto na dole w prawym rogu widoczne są 4 pola, które informują, jaki jest rozkład filtrów, wartości, wierszy, a także kolumn. Jeśli przeciągniesz nazwy pomiędzy nimi, uda Ci się w ten sposób zmienić układ całej tabeli przestawnej.

W jaki sposób można modyfikować wartości tabeli przestawnej?

Tabele byłyby bezużyteczne, gdyby nie umożliwiały Ci zmiany sposobu w kwestii obliczania wartości. Domyślnie operujesz w tabeli przestawnej na sumach (funkcja SUM), ale śmiało możesz zmienić takie ustawienie m.in. na średnią, liczbę wystąpień, wartość minimalną czy maksymalną oraz wiele innych opcji.

Aby to zrobić, kliknij na obszar „Wartości” znajdujący się na dole w prawym rogu okna programu Excel, po czym wybierz opcję „Ustawienia pola wartości”. Warto wiedzieć, że możesz także zmienić sposób, w jaki wyświetlane są dane, np. pokazując udział procentowy całkowitej sumy końcowej.

Jak wygląda odświeżanie danych w tabeli przestawnej Excel?

W trakcie tworzenia dużych raportów zdarzają się sytuacje, gdzie dane, mimo iż zostały zaktualizowane, to nie można ich jeszcze zobaczyć w tabeli. Wtedy wystarczy, że prawym przyciskiem myszy klikniesz dowolny obszar tabeli przestawnej, po czym wybierzesz opcję „Odśwież”.

Uwaga: Jeśli zamierzasz pracować z tabelami przestawnymi w programie Excel Online, musisz się najpierw upewnić, czy nikt inny w tym samym czasie nie edytuje wybranego przez Ciebie arkusza kalkulacyjnego. Jeśli tak będzie, mogą wystąpić problemy z dokładnością Twojej analizy.

Jak pobrać film z fb

Nic na Facebooku nie pozostaje na zawsze. Co kilka miesięcy zmieniają się wytyczne w kwestii grafiki, a także zmienia się jego interfejs. Ciągle też...
lifepc
2 min czytania

Jak wstawić tabelę z Excela do Worda?

Czasami potrzebujesz połączyć funkcjonalności dwóch składników pakietu Microsoft Office m.in. Worda oraz Excela. Dowiedz się, jak wykonać tak podstawowe zadanie, jak np. wstawianie arkusza...
lifepc
2 min czytania

Jak ściągnąć film z CDA?

Zastanawiasz się, jak ściągnąć film z CDA? Dzięki aplikacji mobilnej CDA.pl stworzonej dla systemów iOS, a także Android masz możliwość obejrzenia przeszło 7000 filmów...
lifepc
1 min czytania