Przywracanie komputera do stanu fabrycznego jest prostym zadaniem, które może sprawić, że Twój Windows i całe urządzenia będą działać jak nowe. Wystarczy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Szczegółowe informacje na temat tego jak zresetować komputer znajdziesz w naszym artykule!
Czym jest reset komputera i po co się go robi?
Rozważając koncepcję resetowania komputera, zazwyczaj mamy na myśli dwie operacje. Pierwsza z nich to ponowne uruchomienie komputera. Druga operacja to tzw. przywrócenie do stanu fabrycznego, co oznacza ponowną instalację czystego systemu operacyjnego, z możliwością zachowania naszych prywatnych plików.
W przeszłości, jeszcze przed erą Windows 7, zalecało się przeprowadzanie takiej operacji co najmniej raz w roku. Z reguły po tym okresie system zaczynał pracować wolniej, powodując różnego rodzaju problemy. Od czasu wprowadzenia Windows 10, resetowanie komputera do stanu fabrycznego jest znacznie mniej wymagane. Nowoczesne systemy operacyjne działają sprawnie przez długi czas, bez wykazania większych oznak zużycia lub potrzeby odświeżenia.
Jednak czasami występują sytuacje, kiedy Windows zaczyna działać wolniej, lub pojawiają się nieoczekiwane problemy z jego działaniem. W takim przypadku, zamiast bezowocnie próbować znaleźć źródło problemu, zdecydowanie łatwiej i prościej jest przywrócić komputer do stanu fabrycznego.
Nasz przewodnik rozwieje wszelkie pytania dotyczące tej prostej procedury. Jest to w zasadzie ponowna instalacja systemu operacyjnego, bez konieczności korzystania z dodatkowych nośników. Cały proces jest realizowany za pomocą jednej opcji wbudowanej w system.
Jeśli lubisz samodzielnie uporać się z problemami technicznymi w swoich urządzeniach może przydać Ci się wiedza także na temat tego, jak zresetować Xbox.
Jak zresetować komputer do stanu początkowego?
Proces przywracania komputera do stanu początkowego jest prosty i łatwy. Wystarczy wpisać „reset” w wyszukiwarkę systemu Windows, a następnie wybrać opcję przywrócenia ustawień komputera do stanu fabrycznego.
Kiedy dostępne są ustawienia System/Odzyskiwanie, powinniśmy wybrać opcję przywrócenia komputera do stanu początkowego.
Następnie zdecydujemy, czy chcemy zachować nasze dane osobiste, czy też całkowicie wyczyścić komputer i mieć na nim tylko czysty system operacyjny. Obydwie opcje usuną wszystkie zainstalowane programy, z wyjątkiem tych, które są preinstalowane w systemie Windows, takie jak OneDrive, Edge czy Microsoft Teams.
Zalecane jest przed taką operacją skopiować dane na zewnętrzny dysk, aby zminimalizować ryzyko utraty danych w przypadku, gdyby coś poszło nie tak podczas resetowania komputera.
Po wybraniu odpowiedniej dla nas opcji, komputer zostanie zresetowany – system operacyjny zostanie zainstalowany na nowo, zwolni się miejsce na dysku, a my będziemy musieli ponownie zainstalować wszystkie nasze ulubione aplikacje i często również sterowniki. Cała operacja, w zależności od typu i szybkości dysku, powinna trwać od kilku do kilkunastu minut.Czytaj też: Jak zresetować PS4.